TYT Sözel Bölümleri Nelerdir?

 
TYT Sözel Bölümler

TYT Sözel Bölümleri Nelerdir?


TYT sözel bölümleri nedir? TYT sözel bölümlere nasıl girebilirim?, TYT sözler bölümleri listesi nelerden oluşur? gibi sorularınızın cevabını sizler için açıklayacağız.

Geçen senelerdeki eğitim sistemine baktığımızda, üniversiteye gitmek için sistem, iki basamaklı bir şekilde Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı olarak iki aşamadan oluşmaktaydı. Eski sistemde iki yıllık bir üniversite kazanmak için sadece Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına girmeniz yeterli oluyordu. YGS toplam 6 adet puan sisteminden oluşuyordu. Bu puanlar YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6  olarak adlandırılmış olan puan türleri idi. Bu puan türleri arasında YGS 1 ve YGS 2 sayısal, YGS 3 ve YGS 4 sözel, YGS 5 ve YGS 6 ise eşit ağırlık bölümleri için bakılması gereken bölümleri kapsamaktaydı.

Ancak değişmiş ola yeni sisteme göre sınav yine iki basamaktan oluşmakta olup, ilk basamağın adı Temel Yeterlilik Testi, ikinci basamağın ismi ise Alan Yeterlilik testi. İlk basamak toplam 120 sorudan oluşup bunların 40 sorusu Türkçe, 40 sorusu Matematik, 20 sorusu Sosyal bilimler ve son 20 sorusu ise Fen bilimleridir. İkinci kısım olan Alan Yeterlilik sınavına baktığımızda, herkes kendi alanına göre belirli derslerin testine tabii tutulacak. Örnek verecek olursak sayısal grubu öğrencileri Matematik ve Fen bilimleri, Eşit ağırlık grubu öğrencileri Matematik  ve Türk dili ve Edebiyatı, Sözel grubu öğrencileri ise Edebiyat ve Sosyal bilimler derslerinden sınava gireceklerdir. Bu sınavın genel ismi ise Yüksek öğretim Kurumları Sınavı (YKS)  olarak isimlendirilmiştir.

İki yıllık olan bölümler eski sınava göre YGS puan türü ile ya da sınavsız geçiş hakkı imkanı ile girilebilmekteydi. Sınavsız geçiş hakkı ise yeni sistemle beraber kaldırıldı. Bunun haricinde YGS puan türlerinin de ortadan kaldırılmasından sonra Temel Yeterlili Testi ile alınan puanlarla iki yıllık bölümlere giriş yapılabilinecek.

Daha önceki yıllarda Sözel bölüm olan ve iki yıllık üniversiteleri sizin için aşağıda derledik. TYT Sözel bölümleri 2018 şunlardır;
⦁    Görsel İletişim
⦁    Halıcılık ve Kilimcilik
⦁    Halkla İlişkiler ve Tanıtım
⦁    İlahiyat
⦁    Marka İletişimi
⦁    Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik
⦁    Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik
⦁    Turist Rehberliği
⦁    Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik
⦁    Çocuk Gelişimi
⦁    Deri Konfeksiyon
⦁    Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
⦁    Geleneksel El Sanatları
⦁    Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
⦁    Medya ve İletişim
⦁    Mimari Dekoratif Sanatlar
⦁    Radyo ve Televizyon Programcılığı
⦁    Reklamcılık
⦁    Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri
⦁    Turizm Animasyonu
⦁    Yerel Yönetimler
⦁    Aşçılık
⦁    Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
⦁    Çağrı Merkezi Hizmetleri
⦁    Adalet
⦁    Basın ve Yayıncılık
⦁    Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
⦁    Kültürel Miras ve Turizm
⦁    Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Bu liste ÖSYM tarafından hazırlanmış olan kılavuza göre oluşturulduğundan, yapılmış ya da yapılacak olan değişikliklerde ÖSYM esas alınmalıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar