TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?


TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?

TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?

Her ne kadar birkaç senede sürekli olarak değişen bi eğitim sistemimiz olsa da, değişikliklere kolay bir şekilde alışabilen bir millet olmadığımızın altını çizelim. Bu da gerçekten büyük farklılık ve değişikliklere çok zor bir şekilde adapte olmamıza sebep oluyor. Bu farklılıkların ana konusu da eğitim olunca, tepkiler ve eleştirilerde daha fazla artış gösteriyor. ÖSS, ÖYS, YGS, LYS sınav sistemleri sonrasında YKS adı altında TYT ve AYT adı altında iki sınavlı bir sistemle daha tanıştık. Üniversiteye giriş sınavı belirli yıl aralıklarıyla sürekli bir değişim gösteriyor olsa da, değişikliklere çok daha kısa bir sürede alışabilen ve sistemi daha rahat bir şekilde çözen öğrenciler yarışa daha önde başlayarak amaçladıkları hedefe daha kolay bir ulaşma başarısı gösteriyorlar. Bizde sizler için bu makalemizde yeni sistem sınavı olan TYT sınavına nasıl çalışır? hakkında bilgilerimizi aktaracağız.

Sistemi kavramaya çalışın

TYT her ne kadar eski YGS sistemine oldukça benzer olsa da, fen ve sosyal bilimler soruları daha az olduğundan, her bir sorunun önemi oldukça büyük. Kısaca göz gezdirecek olursak yeni sınav sisteminde daha sade ve yorum ağırlıklı bir sınava dönülmüş olduğu görülüyor. Temel Yeterlilik Testi adı altındaki sınavda toplam türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden oluşan dört adet dersten oluşmakta. Eski YGS sisteminde ilk oturum Mart ayında yapılırken, yeni sisteme göre TYT, Haziran ayında diğer oturumda bir gün arayla yapılıyor. Bu yüzden iki oturum sınavını birden aynı anda çalışmak zorundasınız.

Her bir sorunu önem taşıyor!

Eski sınav sistemine göre türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden her biri 40 soru olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmaktaydı. Böylece her sorunun değeri daha azdı. Ancak yeni TYT sistemine göre matematik ve türkçe derslerinden 40, sosyal bilimler ve fen bilimleri dersinden 20 soru sorulacağından ötürü, her bir sorunun değeri çok daha önem taşımakta. Yani belirtecek olursak, her bir soruyu doğru yapmak, sizi binlerce kişinin önüne geçireceği gibi, her bir soruyu yanlış yapmak ta sizi binlerce kişinin gerisine atacaktır.

Zamanınızı iyi yönetin

Yeni sistemde matematik dersinde bile paragraf sorularına ağırlık verilmesinden ötürü, birçok kişi sınavı yetiştirememekten dert yanıyor. Bu nedenle eğer sınava hazırlanıyorsanız, sürekli olarak paragraf ve problem soruları çözmeli ve zamanınınızı iyi yönetmelisiniz. Alıştırma olarak bir deneme sınavı alabilir ve kendinize zaman belirleyerek, gerçek sınav gibi zaman yönetimi sağlayabilirsiniz.

Konuları tamamladıktan sonra bolca soru çözün

Türkçe dersinden noktalama işaretleri, imla kuralları, yazım yanlışı ve ses bilgisi gibi konuları kavramanızı ardından bolca soru çözerek antrenman yapmayı ihmal etmeyin. Ancak şunu da bilmelisiniz ki, sizin asıl türkçe netinizi belirleyecek olan konunun paragraf olduğunu unutmayın. Her gün en az 20 soru paragraf çözebilir ve hızlı okuma, anlama tekniğinizi sınav zamanınıza kadar geliştirebilirsibiz. Bunun haricinde 20 soru paragraf çözdüğünüz gibi, 20 soru da matematik dersinden problemler konusu çözmeyi ihmal etmeyin. Problem konusunda kendinizi geliştirebilirseniz, 30 netin üstüne çıkmayı başarabilirsiniz. Üstelik daha hızlı olduğunuz takdirde, sınavınızı bitirip diğer sorulara da göz atma şansına sahip olursunuz.

Sınava son aylar kala denemeler çözmeyi ihmal etmeyin

Konularınızı ve eksiklerinizi tamamlamanızın ardından hız kesmeden her gün birkaç deneme çözmelisiniz. Denemeler sonucunda ne kadar net yaptığınızı görebilir ve hangi konudan sorularda eksik kaldığınızı kavrayıp onu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca denemeler ile antrenman yaptığınız takdirde hız kazanabilir ve sınava çok daha tecrübeli bir şekilde girebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar