YÖKDİL sınavı nedir?


YÖKDİL sınavı nedir?

YÖKDİL, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil sınavı olarak tanımlanmaktadır. Eğitim camiasını oldukça yakından ilgilendirmekte olan bu sınav, Yükseköğretim Kurumları başkanlığı ile Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliği kapsamında düzenlenir. Sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından yapılırken, organizasyon bölümü ile Anadolu Üniversitesi ilgilenmektedir.
Yök-Dil sınavına eski ÜDS sınavının yeni bir versiyonu olarak da nitelendirebiliriz. Sınavda Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve İngilizce olmak üzere toplam dört adet dersten sorumlu tutulur. Özellikle akademik olarak bir kariyer düşünecek olan adaylar YDS sınavından hoşnut değildi. Bunun ana nedeni ise akademik toplum için uygun olmaması ve ÜDS sınavına nazaran çok daha zor bir sınav olmasıydı. Bu açıdan Yüksek Öğretim Kurumu’na oldukça fazla talep iletilmiştir ve bu talepler doğrultusunda YDS sınavından çok daha kolay bir sınav olan Yök-Dil sınavını 2017 senesinde yürürlüğe soktu

YÖK-DİL sınavına kimler başvurabilir?

Yüksek linsan ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adayların başta olması ile yabanci dilinin ne seviyede olduğunu öğrenmek isteyen diğer adaylar da bu sınava başvuruda bulunabilir.

YÖK-DİL sınavına başvuru nasıl yapılır?

YÖK-DİL sınavına başvurular, Anadolu Üniversitesi Aday İşlemleri ekranı üzerinden yapılır. İnternet üzerinden sinavbasvuru.anadolu.edu.tr adresine giriş yaptıktan sonra Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenmiş olan herhangi bir sınava katılım sağlamışsanız mail ve şifrenizle giriş yaparak yeşil renkteki giriş yap butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Geçmiş senelerde herhangi bir Anadolu Üniversitesi sınavına giriş yapmamışsanız mavi renkteki kayıt ol butonuna tıklayabilirsiniz. Bu kısımdan ise kimlik no, mail adresi gibi bilgilerinizi sistemi girmenizin ardından kayıt ol tuşuna basabilirsiniz. Kayıt işleminizi sisteme kayıt yapmış olduğunuz mail adresine gelen postadaki linke tıklayıp tamamlamış olursunuz.
Mail adresinize gelmiş olan posta ile gelmiş olan linke tıklamanızın ardından uyruk, kimlik no, isim ve soyadı, doğum tarihi, ve şifrenizi girdikten sonra kayıt ol tuşuna tıklatıp Anadolu Üniversitesi sistemine kayıt tamamlayabilirsiniz.
Kaydınızı tamamlamış olmanızın ardından YÖK-DİL sınavına başvurunun tamamlanması adına bir fotoğraf yüklemek gerekir. Sisteme fotoğrafı yüklemenizin ardından üst menüdeki askerlik, kimlik ve iletişim bilgileri alanlarını kontrol etmeliyiz. Eğer bu alanlardaki kısımları doldurmazsanız, başvurunuz gerçekleşmez. Sistem bu adımlarda size yardımcı olacaktır.
Tüm alanları tamamlamanızın ardından YÖK-DİL sınavına başcur butonuna tıklatın. Bundan sonraki alanda sekiz bölümden oluşan bir ekran çıkar. Bu aşamaların hepsini tamamlamanızın ardından sınav ücretini online olarak ödeme butonu gelir. Sınav ücretini sadece kredi kartı vasıtasıyla ödeyebilirsiniz. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra  “başvuru işleminiz başarıyla tamamlanmıştır” ekranı ile karşılaşacaksınız.

YÖK-DİL sınav ücreti nedir?

YÖK-DİL sınavı toplam 80 soruyu kapsamaktadır. Her biri soru beş şıktan oluşur. Adaylar sınava giriş yaparken yanlarında kalem ve silgiyi yanında bulundurmalıdır.

YÖK-DİL sınav süresi nedir?

Sınav süresi toplam 180 dakikadır.

Hem YÖK-DİL hem de YDS’ye girilebilir mi?

Evet. Adaylar iki sınava birden girebilir.

YÖK-DİL doktora ve doçentlik puan şartı kaçtır?

YDK sınavındaki gibi YÖK-DİL sınavında da doktora başlangıç YÖK-DİL puanı en az 55 iken, doçentlik için YÖK-DİL puanı en az 65 olması gerekmektedir.

YÖK-DİL sınavı hangi illerde yapılmaktadır?

YÖK-DİL sınavına toplam 30 şehirden 35 merkez bazında yapılmaktadır. İstanbul (5), Ankara (2), İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van, Zonguldak illerinde yapılacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar