TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacak?


 
TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacak?
TYT Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacak?

2017-2018 eğitim öğretim yılı ile beraber uygulanmaya başlayan yeni sınav sisteli Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin puanı kaç yıl boyunca geçerli olacak? TYT puanı kaç yıl geçerlidir?
Üniversiteye geçiş için yenis sınav sisteminin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının toplam geçerlilik süresi iki yıldır. YKS sınavları ile beraber gelen büyük değişikliklerden birisi ise, sınavın ilk oturumundan alacak olduğunuz puanın toplamda iki yıl geçerlilik sürenin bulunmasıdır. Daha önceki üniversite sınavlarına baktığımızda, hiçbir sınavın iki yıl geçerlilik süresi yoktu.
TYT puanı toplam kaç yıl geçerli olacak sorusunun cevabı ise, sınava giriş yaptığınız sene dahil olmak üzere iki yıldır. Ancak TYT puanınızın geçerli olması için toplamda 200 ve üzeri puan elde etmeniz gerekir. Yani sadece TYT puanından 200 ve üzeri alan adayların puanı iki yıl boyunca geçerli olmaktadır. Eğer iki yıl boyunca üst üste TYT sınavına girdiğinizde, hangisinden daha yüksek puan elde ettiysenşz, tercihte onu kullanabileceksiniz.

Bir Önceki Yılın Puanı, Bir Sonraki Yıl Nasıl Sıralanacak?

200 ya da daha üzeri puan olmış olan adayların iki yıl süreli olarak kullanımından sonra, önceki senedeki elde edilmiş olan puan, bir sonraki yılda aynı sıralamaya gelmemesinden ötürü çeşitli karışıklıklara neden olabileceği akıllara gelmişti. Fakat YÖK tarafından gelen açıklama ile sorun çözüme kavuştu.
YÖK, daha önceki yılda alınan puanıni bir sonraki senede de kullanılması ile güncellenip çözüleceğini belirtti. Açıklamayla, adayın başarı sırası referans olarak gösterilerek, adayın sınava girmiş olduğu sene aldığı puan, daha sonraki senede başarı sırasına karşılık gelen puana dönüştürülecektir. Böylece bir sonraki yıl sınava girecek olan adaylara haksızlık olmadan, adaletli bir şekilde puanlama ve sıralama yapılacağı belirtildi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar