TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları 2019

TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları 2019
TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları 2019

2019 senesinde ÖSYM tarafından yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı için türkçe konularının ne olduğu açıklandı. Yeni bir sene ile sınav sürecine girmiş olduk. Bu yeni sınav döneminde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan konu ve soru dağılımları, yeni basımda yayınevlerinin basacağı konulara göre listelenmiştir.

Geçen sene uygulanmaya başlayan, yeni sınav sistemi TYT Türkçe konuları ve soru dağılımları 2019 senesi adına listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi Sınavında ortak bir müfredata göre Türkçe testi, Sosyal Bilimler testi  Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi olacaktır. Adaylar ise Milli Eğitim Bakanlığı programları ile ilgili MEB sorumlu tutulur.

Birinci oturumdaki sınav olan Temel Yeterlilik Testi'nde 40 türkçe sorusu, 40 sosyal bilimler sorusu (5 tarih, 5 coğrafya, 5 felsefe, 5 din kültürü) 40 Temel matematik sorusu, 20 fen bilimleri sorusu (7 tarih, 7 kimya, 6 biyoloji) ile beraber toplamda 120 sorudan sorumlu tutulacaktır. Sınavın süresi ise toplamda 135 dakikadır.

Türkçe'de yer alan toplam 40 soru ile türk dilini doğru bir şekilde kullanma, anlayarak yorumlama, kelime haznesini ölçme, temel cümle bilgisi kavrama ve imla kurallarını doğru kullanma gibi beceriler ölçen 40 soruluk bir sınavdır.

Güncel TYT Türkçe Konuları 2019

Güncel 2019 senesi TYT konuları aşağıdaki gibidir;

– Sözcük Anlamı
– Söz Yorumu
– Deyim ve Atasözü
– Cümle Anlamı
– Cümle Yorumu
– Paragrafta Anlatım Teknikleri
– Paragrafta Konu-Ana Düşünce
– Paragrafta Yapı
– Paragrafta Yardımcı Düşünce
– Ses Bilgisi
– Yazım Kuralları
– Noktalama İşaretleri
– Sözcüğün Yapısı
– Sözcük Türleri
– Fiiller
– Sözcük Grupları
– Cümlenin Ögeleri
– Cümle  Türleri
– Anlatım Bozukluğu

Güncel TYT Türkçe Soru Dağılımı

Geçen sene ve bir önceki senelerdeki TYT Türkçe soru dağılımları aşağıdaki gibidir;

 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları'nı PDF olarak indirmek için tıklayınız.


Yorum Gönder

0 Yorumlar