YKS Nedir?YKS Nedir?
YKS yani uzun adı ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. LYS ve YGS sınavlarının ardından yeni eğitim sistemi ile değişmiş olan sınav olduğunu söyleyebiliriz. 2018 ile 2019 eğitim öğretim seneleri arasında uygulanmaya başlanmıştır. Adaylar toplamda iki oturumdan sorumlu tutulacaktır. Bu iki oturum, haziran ayında ve bir gün ara ile yapılacak.
İlk oturum olan TYT, yani Temel Yeterlilik Testi, lisenin ilk iki senesinde görülmüş olan temel konuları esas almaktadır. Türkçe dersinde akıl yürütme, türkçeyi doğru kullanma ve okuduğunu anlama gibi çeşitli özellikler ile öğrenciler değerlendirilecektir. Bunların birçok örneği ise diğer modern ülkelerde mevcuttur.
Diğer oturum ise AYT, yani Alan Yeterlilik Testi, sizin alan bölümünüz olan sayısal, eşit ağırlık ya da sözel gibi alan dersleriniz için gireceğiniz sınavdır. Sınav, lisenin son iki sene ağırlıklı derslerinden sorumlu tutmakta.
YKS sınavının herhangi bir belli tarihi bulunmasa da haziran ayının belirli bir haftasonu yapılacağı bilinmektedir.
İlk oturum olan TYT sınavında soru dağılımı ise 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen bilimleridir. İlk sınavda her öğrenci tüm sorulardan sorumlu tutulmakla beraber, yapmış olduğu her sorudan da belli bir miktar puan elde eder.

Yorum Gönder

0 Yorumlar