AYT nedir? nasıl hesaplanır?

AYT(ALAN YETERLİLİK TESTİ) 

Alan yeterlilik testi yani kısaca AYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına giriş yapacak öğrenciler için hazırlanmış olan ikinci oturum sınavıdır. Bu oturumda adaylara yalnızca bir kitapçık verilmektedir. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türlerine ait testler yer almaktadır. Bu kitapçık içerisinde tüm puan türleri için testler yer almaktadır. Adaylar hangi alanda puan almak isterlerse o testi çözmek zorundadır. Alan Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Kaç dakika sürecek ve kaç soru var? Gibi sorularla kafanız karışmasın. Şimdi sizlere bilgi vereceğiz.  

Sorduğunuz sorulara gelirsek, Alan Yeterlilik Testi toplamda 180 dakika sürecek. Temel Yeterlilik Testinden bir hafta sonra Haziran ayının bir hafta sonu yapılacaktır. Alan Yeterlilik Testinin, sınavda aldığınız genel puana etkisi %60 kadardır. Temel Yeterlilik Testinin sınava etkisi ile %40 olarak belirlenmiştir. 
Alan Yeterlilik Testi(AYT) de Hangi Dersler Vardır? 


Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru -Matematik Toplam 40 Soru -Fen Bilimleri Toplam 40 Soru -Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak. 

Puan Türlerine Göre Çözülmesi Gereken Testler 


SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 
Alan Yeterlilik Testi Puanımın Hesaplanması İçin 

ÖSYM artık puanların hesaplana bilmesi için öncelikle Temel Yeterlilik Testinden 150 Puan ve üzeri alması gerektiği kuralını koymuştur. Sadece 150 puan almak yetmiyor ayrıca Temel Yeterlilik Testi Türkçe veya Temel Yeterlilik Testi Matematik Testlerinden en az birinden 0.5 net yapmaları şarttır. Alan Yeterlilik Testi sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız puan türünüz için belirtilen testlerin en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir.  

Alan Yeterlilik Testi Puanım Temel Yeterlilik Testi Puanımı Etkiler Mi?

Tabiki Hayır. Alan Yeterlilik Testinde ne yaptığınız Temel Yeterlilik Testi Puanınızı etkilememektedir. Bu soru sizin kafanızı çok fazla karıştırsa da, Temel Yeterlilik Testi ile tercih yapacak olup da Alan Yeterlilik Testi sınavına girmek isteyenlerin gönlü rahat olsun.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar