okuma alışkanlığını kazanmanın yolları

Her yıl, çoğu insan belirli sayıda kitabı okumak için kendileri için hedefler koyuyor. Tıpkı Yeni Yıl kararlarının çoğunda olduğu gibi, ulaşılamayan hedefler diğer tüm başarılmamış kelimeler gibi olurlar. 
kitap okuma alışkanlığı kazanmanın sayısız yararı vardır. Zihninizi daha derin düşündürür, size alanınız hakkında daha fazla şey öğretir, becerilerinizi geliştirir, endişelerinizi engeller ve genellikle bir sonraki seviyeye geçmenize yardımcı olur. Alanınız veya ilgi alanlarınız ne olursa olsun, ufkunuzun ötesinde okumak için tutarlı bir desen ve alışkanlık oluşturmak çok önemlidir. kitap okuma , alışmak isteyeceğiniz bir alışkanlık ise, özellikle kendinizi her zaman okuma hedeflerinizden sürüklerken bulmanız için pratik yöntemler vardır.  


Ancak, önce süreçte okuma ve büyümeye derin bir istekli olmanız önemlidir. Yaklaşımınızı, yaşamınızı etkileyen, eğlenceli ve dönüşümsel bir aktivite olarak kabul edin. Bu tür bir zihniyet ile bu problemli bölgeleri hedefleyen doğru kitapları okuyarak, iyileştirilmesi ve bir sonraki seviyeye doğru büyümesini planlayan alanları seçerek okuduğunuz kitaplarla ilgili olarak kasıtlı olursunuz. 

Daha iyi ve tutarlı bir okuma alışkanlığı geliştirmenize yardımcı olacak ipuçları: 

1. Okuma Hedefinizi Belirleyin  

Bir okuma alışkanlığı ve kültürü oluşturmak için, bir hedef belirleyerek işe başlamak önemlidir.  

Tutarlı bir okuma düzeninin, yaşam ruhsal, akademisyenler, kariyer, ilişkiler ve daha birçok alanda büyümenize nasıl yardımcı olabileceğini düşünerek başlayın. Somut nedenler ve hedefinize bağlı bir amaç bulduğunuzda, itip devam ettirmek için daha fazla motive olacaksınız. 

Bazıları için yılda 24 kitap okuma hedefi olabilir. Başka faktörlerin çeşitli faktörlere bağlı olarak 12 hedefi olabilir. Okuma hedefinize bir hedef rakam yerleştirdikten sonra, daha küçük hedeflere bölün. 

2. Her Ay İçin Bir Kitap Belirleyin 

Okumak istediğiniz harika kitapların bir listesini yazın. Arkadaşlarınızdan ve mentorlardan öneriler isteyin. Her ay, hatta bir yıl boyunca okumak isteyeceğiniz kitapları listeleyen bir elektronik tablo, dergi, not defteri veya excel tutmak önemlidir. 

Okuma listeniz hakkında kasıtlı olarak, nihai hedeflerinize odaklanmaya devam edersiniz ve sizi geçen herhangi bir kitapta gizlenmekten kaçınırsınız. 

Bir okuma listesi de düzenli kalmanıza yardımcı olacaktır. Başlangıç ​​ve bitiş tarihleri, önemli notlar veya dersler dahil olmak üzere o listeye eklenmiş bir günlük oluşturarak bir adım daha ileri götürün; Her kitapla işiniz bittiğinde kolayca işaretlenebilmesi için. Bu kitapların okunmasının, daha sonra atılmak anlamına gelmediğine dikkat edin.  

3. Günde En Az 10-20 Sayfa Okuyun 

Tutarlı bir okuma düzeni oluşturmak istiyorsanız, o zaman günde belirli sayıda sayfa hazırlamak mükemmel sonuç verir. Özellikle yoğun bir programınız varsa, okumak için günde en az 10-20 sayfa ayırmayı düşünün. Bu işlem, belirli sayıda sayfa için günlük hedefinize ulaşmak için sabırsızlandığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.  

4. Okumayı Teşvik Eden Araçlara Yatırım Yapın  

Verimlilik söz konusu olduğunda, daha iyi bir okuma düzenine ayak uyduracak doğru araçlara yatırım yapmak önemlidir. Basılı kitaplardan hoşlananlar için, odaklanmanıza yardımcı olacak uygun masa ve sandalyelerle iyi bir okuma ortamı ayarlamayı düşünün . Bu şekilde, yavaş yavaş o alana alışacak ve okuma zamanınızı dört gözle bekleyeceksiniz. 

Günümüzde çoğu insan için mobil uygulamalar , tabletler, haber toplayıcılar, e-kitap okuyucular ve diğer çevrimiçi araçlar gerçekten harikalar yaratıyor. Dünya dijital olduğundan çoğu insan, amaçlarının üstünde kalmasına yardımcı olacak kullanışlı mobil cihazlarına sahip olmayı tercih eder. Hangi araçların sizin için en uygun olduğunu belirleyin ve bunlara yatırım yapın. 

5. Okuma Saatlerini ve Günlerini Belirleyin 

Ayarlayın Haftalık / ay için atanmış kitabınızı ve yer imlerine eklenmiş olabilecek diğer makaleleri okumak için her gün belirli zamanları bir kenara koyun. TV'yi ve okuma zamanınızı engelleyebilecek diğer şeyleri kapatmak gibi dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın. Günde en az 30-40 dakika kitap okumaya hazır olmak harika bir başlangıçtır.  


6. Okuma Ortağı veya Kitap Kulübü edinin   

Kontrol etmenize yardımcı olmak ve motive hissetmediğiniz zamanlarda sizi cesaretlendirmek için hedeflerinizi destekleyebilecek okuma ortakları edinin.  

Bir kitap kulübü ile, sürekli olarak konfor alanınızın ötesinde büyümek için sizi motive eden ve ilham veren somut bir strateji oluşturacaksınız. Bu tür toplantılar, öğrendiğiniz dersleri ve diğer düşünceleri tartışma fırsatı sunar. 

Bir okuma kültürü geliştirmek için önce mevcut okuma alışkanlıklarınızı analiz etmelisiniz. 

  • Hiç okur musun? 
  • Bir noktada başlar ve bir noktada durur musunuz?  
  • Okumanızı planlıyor musun yoksa rastgele okuyor musunuz? 

Okuma hedeflerinize gerçekten ulaşmak ve tutarlı bir okuma alışkanlığı oluşturmak için, basit sistemler kurmanız, doğru okuma araçlarını kullanmanız, sizi teşvik edecek kitap ortakları bulmanız ve kitap okumayı istemeniz gerekmektedir.  Yorum Gönder

0 Yorumlar