sınav stresinden kurtulmanın yolları

Stres, Doğa'nın size devam etmenizi söyleme şeklidir. Maalesef ki ülkemizde başarıların ölçütü sınavlardan geçmektedir.  Sınav kaygısı, öğrenci yaşamının kaçınılmaz bir parçasıdır. Unutmayın, stres bir nedenden ötürü vardır. Bu stresin yoğunluğu sizlerin başarısını da etkileyebilir.  

Sınav stresiniz ile mücadele etmek için önce bu artan kaygının arkasındaki nedenleri anlamanız gerekir. Sonra hissettiğiniz baskıyı azaltmak için yöntemler oluşturabilirsiniz. Araştırmacılar bunun için bazı ortak açıklamaları ortaya çıkardılar: 


  • Düşük motivasyon seviyeleri 
  • Hazırlık ve planlama eksikliği 
  • Yüksek beklentiler 
  • Akranlardan gelen rekabet 

Stresin onları ezmesine izin veren bir öğrenci ile onu zorlamak için kullanan bir kişi arasındaki fark kişilerin stres konusunu aşmak için  gösterdiği çabalardır. Takdire şayan öğrenciler, sadece dalganın sarılmasını beklemekle kalmayacak, çıkmazın üstesinden gelmelerine yardımcı olacak bir yolu seçecektir . Bu şekilde de başarıya ulaşacaklardır.  


Eğer sizde başarılı olmak istiyorsanız, sizleri başarıya ulaştıracak ve sınav stresiniz den kurtulmanızı sağlayacak bazı yollardan bahsedeceğiz.  


Sınav Stresinden kurtulmanın Yolları 


Klasik Müzik Dinle 

Müzik dinlemek , ruh halinizi yükselterek ve sizi daha etkili ve daha uzun süre ders çalışmaya teşvik ederek olumlu ve üretken bir ortam yaratabilir. Beyin gücünüzü artırmak için en iyi müzik türü olarak klasik müzik önerilir, ancak ortam müziği de işe yarayabilir.  

Hızlı Yürüyüşe Çıkın 

Pek çok öğrenci sınavlardan önce tüm zamanlarını kitapları açık ve kalemleri harekete geçirilmek üzere harcayacaklarını düşünüyor. Bununla birlikte, araştırmalar yürüyüş yapmak gibi egzersizlerin hafızanızı ve beyin gücünüzü artırabileceğini kanıtlamıştır. 

Çalışma rutininizi planlayın 

Kişisel bir çalışma planı oluşturmanın elbette başarınıza ve stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Başlangıçtaki bir çabayla, öğreniminiz'in ilerleyişini anlayarak çalışmanıza yaklaştığınız her gün daha üretken ve motive olabilirsiniz.  

Uyku sorunu yaşamayın.  

Bazı insanlar için, özellikle uyku problemi hayatlarını çok etkilemektedir. Bir gece uykusunun faydaları asla göz ardı edilemez. En önemlisi, uyku, beyninizin yeni bilgileri uzun süreli belleğinize özümsemesine yardımcı olur, böylece sınav günü geldiğinde hatırlayabilirsiniz.. 
Zihin Alanınızı Verin 

Meditasyon, mola vermenin ve stresinizi farklı bir bakış açısıyla görmenin en etkili yollarından biridir. Meditasyon yapmak, sınav öncesi stresi azaltmak için hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı geliştirirken ilgi odağını korumanın başka bir yoludur. 

 Bitter Çikolata Yiyin

İster inanın ister inanmayın bu% 100 doğru. % 70'in üzerinde kakaolu bitter çikolata yemek, sınav stresi hormonu kortizol ile savaşır ve vücut üzerinde genel olarak rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca çikolata, doğal bir stres savaşçısı gibi davranan endorfin hormonunu salgılayacaktır.  

Dışarı çıkın 

Bazen sadece biriyle konuşmanız gerekir, başka zamanlarda çatıdan bağırmanız veya ciğerleriniz çıkana kadar çığlık atmanız gerekir. Hissettiklerinizi yaşayın. Günde yarım saatte olsa dışarı çıkın. Bir hava alın.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar