Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Şartları Nelerdir?


Her sene içinde belli kriterler ile sınava girilen, deniz, kara ve havada askerlik görevi yapılabilmesi adına eğitim veren üniversiteye giriş yapabilmek adına hazırlanan sınavdır. 

İlk olarak MSÜ adı verilen bu okula öğrenci olarak girebilmek adına, ÖSYM tarafından çeşitli seçim aşamalarına çağrılarak öğrenciliğe aday olan kişilerin tespiti gerçekleştirilir. Başvuru süreci ise yine ÖSYM tarafından belirlenmekte olan belirli tarih dilimleri içerisinde yapılır. Bu sınava girişiniz ardından çeşitli kontenjanlara göre deniz,kara ve hava gibi alanlarda seçim yapabilir ve Milli Savunma Üniversitesinin belirlemiş olduğu belirli mülakatlara giriş hakkı kazanabilirsiniz. 

MSÜ adı verilen bu askeri sınav, 135 dakikadan oluşan ve 120 soruyu barındıran bir sınavdır. Ayrıca bu sınavda alacağınız puanlar sadece bir sene için geçerli olmakla beraber, diğer üniversite ve kurumlar adına geçiş için kullanılmasına izin verilmez.  

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı başvuru şartlarına bakacak olduğumuzda; 


  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak,  
  • Gün ve aya bakılmadan harp okullarına giriş için en fazla 20, Astsubay meslek okullarına giriş için ise en fazla 21 yaş kriterlerini karşılamak, 
  • Lise ve buna denk olarak okullarda öğrencilik işlemleri devam etmekte olanlar, harp okulu ve astsubay meslek okullarına kesin bir şekilde kayıt olabilmeleri için, kayıt tarihleri içerisinde mezun olarak gözükme zorunluluğu bulunur. 
  • Harp okulu ve astsubay meslek okullarına başvurmak için ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan MSÜ sınavına girerek gerekli olarak taban puanları karşılamak, başvuru için gerekli olan şartlardır. 

Bu gereklilikleri gerçekleştiren ve taban puanını geçebilen bireyler, Milli Savunma Üniversitesi'ne giriş için hak kazanabilir, gerekli mülakatlara girmeye devam edebilirler. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar